1. miesto
Eva Lazorová, Evanna Lazorová
Vek autora(ov): 34, 7 rokov
Počet bodov: 121
Fyzikálna rozprávka na dobrú noc inšpirovaná Galil
... Ako sa to skončilo? ... Hlúpy Jano sa stal kráľom!!! ... Prečo??? ... Lebo FYZIKA ... Podľa Aristotela (a ešte aj mnohých ľudí v súčasnosti) ťažšie telesá padajú rýchlejšie ako tie ľahšie. Avšak okolo roku 1500 pôsobil na univerzite v Pise Galileo Galilei, ktorý uskutočnil nasledujúci experiment: zo známej šikmej veže spustil dve rôzne ťažké telesá (dve gule vyrobené z toho istého materiálu, ale s rôznymi polomermi), ktoré dopadli na zem súčasne. Verejne tak demonštroval, že pád telesa od hmotnosti nezávisí a vyvrátil vžitú predstavu Aristotela. ...Záver: Keďže do vlečky dopadli princezné súčasne, Jano dostal obe polovice kráľovstva...
|
2. miesto
Tomas Trnik
Vek autora(ov): 40 rokov
Počet bodov: 33
Einsteinova RELATiViTA večne živá - podrobná
Pre vedu je najdôležitejší Experiment, preto vedec nikdy nesmie chcieť nejaký konkrétny výsledok. Vedec nikdy nesmie podľahnúť AUTORITE či OVERENEJ TEÓRII, ale držať sa hesla: "Dôveruj, ale preveruj." Nie je dôležité, koľko experimentov potvrdilo nejakú teóriu, vždy stačí jeden, ktorý ju vyvráti.
|
3. miesto
Tomas Trnik
Vek autora(ov): 40 rokov
Počet bodov: 29
Temná strana vedy
Veda má aj svoju temnú stranu. Prečo? Pretože pomáha vytvárať stále účinnejšie zbrane na zabíjanie ľudí a zvierat (pušky, rakety, lietadlá, lode, bomby, drony, roboty, najmodernejšie rybárske lode vyzbrojené sonarmi, kilometrovými super sieťami), A potom tu máme "normálnych" vedcov čo neváhajú zostrojiť čokoľvek a za akúkoľvek cenu, napr: The Large Hadron Collider/CERN, ten stál doteraz celkovo cca 8 miliárd €. Prebiehajú tam extrémne energetické zrážky, ale vedci sa dušujú, že sa nemôže nič stať, napriek tomu že 95% vesmíru je nám záhadou, tak treba len dúfať, že všetky záhady vesmíru rozlúštia skôr, ako nedopatrením zničia Zem.
Komix pojednáva o záhade TEMNEJ HMOTY, a hlavne prináša paradox - hada zakusnutého do vlastného chvosta: vedci z iných galaxii pri pokuse odhaliť čo sa skrýva za rýchlejšou rotáciou hviezd v galaxiách, spôsobili pri pokusoch na Yotta urýchľovačoch jav, ktorý sa snažia vysvetliť:)
|
Tomas Trnik
Vek autora(ov): 40 rokov
Počet bodov: 28
Vedľajšie účinky
Veda pokiaľ nepozná všetko, nemôže nikdy garantovať či nový produkt nemá vedľajšie účinky. Experiment nám občas ukáže len to, na čo sa pozeráme - čo chceme vidieť. Ešte šťastie, že aspoň príroda hrá s vedcami fér hru - na rozdiel od človeka... a tak sa podarilo jednej veľkej automobilovej firme dlho klamať iných experimentátorov pri meraní vedľajších účinkov ich špičkového nového dieselového motora TDI 2.0. Ovšem kauza TDI je len čerešnička na tejto komiksovej pointe, prvotný motor pohybu ceruzkou bola Nobelova cena za fyziku 2011, a dokument o Warp pohone. Vtip je ošemetnejšia konštanta ako tá Einsteinova kozmologická. A tak netuším či aj vám, ale mne prišlo veľmi vtipné vysvetliť najväčšiu záhadu astrofyziky - tajomnú temnú energiu niečím, čo vymysleli pred 30-timi rokmi v kultovom seriáli STAR TREK - a dnes po tom aspoň “teoreticky” poškuľujú inžinieri v NASA.
|
Alžbeta Bujdošová, Barbora Bujdošová
Vek autora(ov): 15, 23 rokov
Počet bodov: 24
Salsa party
Čo ak toho človek zje veľa? Pustí to SBSkar ďalej? Črevá sa dajú veľmi ľahko upchať, presne tak, ako na nejakej párty (rad ľudí, ktorí čakajú na vstup). Ak sa to ale stane, nebojte sa, Espumisan príde na pomoc!!!
|
Tomas Trnik
Vek autora(ov): 40 rokov
Počet bodov: 5
DODATOK k vtipu - Einsteinova RELATiViTA večne živá
Prikladám k môjmu vtipu: "Einsteinova RELATiViTA večne živá", môj myšlienkový experiment, na ktorom je ten vtip postavený. Tento experiment, ak by opisoval prírodu, by vyvrátil Špeciálnu Teóriu Relativity, ale keďže neviem urobiť ani nejakú extrémne zmenšenú variantu tohto experimentu, tak jediná šanca ako sa nezblázniť je urobiť z toho DOBRÝ vtip. Aj keď to, či sa niekto zasmeje, bude podliehať inej relativite:) Nadšenec do vedy nikdy nesmie podľahnúť AUTORITE či OVERENEJ TEÓRII, ale držať sa hesla: "Dôveruj, ale preveruj."
|