Obsah

Úvod

Poznávací blok
„Pevnosť papiera“
(Haverlíková)

Poznávací blok
„Papier a kvapaliny“
(Haverlíková)

Poznávací blok
„Papier a teplo“
(Matejka, Haverlíková)

Poznávací blok
„Papier a pohyb“
(Matejka, Haverlíková)

Doplňujúce informácie
pre učiteľa
(Haverlíková)

Diskusia

Linky
SCHOLA LUDUS: Papierová fyzika
SCHOLA LUDUS, Centrum pre podporu výchovy k vede a rozvoj celoživotného neformálneho vzdelávania na FMFI UK v Bratislave

DoplŇujÚce informÁcie pre uČiteĽa
Fyzikálne vlastnosti papiera a ich meranie

Optické vlastnosti

Pri meraní optických vlastností papiera výsledok do veľkej miery závisí na zdroji svetla a pozorovateľovi. Samotný zdroj svetla je štandardizovaný najmä teplotou svetla udávanou v Kelvinoch (K). Pretože prirodzené denné svetlo má rôzne spektrum v závislosti na čase, mieste, počasí a iných faktoroch, pre denné svetlo boli definované štandardné typy svetla na reprezentatívnom základe, aby zaručili štandardizované, reprodukovateľné podmienky. Vizuálne charakteristiky povrchu papiera je možné zhodnotiť len za takýchto podmienok.

Štandardný typ svetla D65
Štandardný typ svetla D65 podľa CIE zodpovedá strednému dennému svetlu (zatiahnutá obloha) s teplotou farby 6 500 K. Toto svetlo má podiel modrej, ktorá je nevyhnutná pre vytvorenie a zhodnotenie žiarivých bielych zosvetlených papierov.
Štandardný typ svetla D65 sa používa pre reflexné originály.

Štandardný typ svetla D50
Väčšina tlačiarov používa Štandardný typ svetla D50 (záväzný základ podľa ISO 3664 pre porovnávanie originálov a reprodukcií, kontrolovanie vzoriek, digitálnych nátlačkov, tlačových nátlačkov a tlačovú výrobu).
Štandardný typ svetla D50 podľa CIE simuluje svetlo napoludnie s priamo dopadajúcim slnečným svitom s teplotou farby 5000 K.

typy_svetla
Obr. Štandardné typy svetla. [8]

Viditeľné svetlo má vlnovú dĺžku od 400 do 700 nm. Ultrafialové svetlo má vlnovú dĺžku menej ako 400 a infračervené viac ako 700 nm. Vzhľadom na nižší podiel modrého a UV žiarenia je štandardné svetlo D50 nedostatočné pre rozlišovanie medzi povrchmi papiera s vysokým stupňom CIE-bielosti. Vzhľadom na nižší podiel červeného žiarenia umožňuje štandardné svetlo D65 len obmedzené hodnotenie výsledkov tlače.
Rôzne typy svetla a uhly pozorovania preto vedú k rôznym hodnotám merania farieb.

Jasnosť
Jasnosť (L) je schopnosť papiera odrážať všetky farby svetelného spektra rovnomerne. Indikuje rozsah, v akom papier odráža viditeľné svetlo všetkých vlnových dĺžok.
Skutočne biely papier má vysoký stupeň odrazu a neodráža svetlo jednej vlnovej dĺžky väčšou intenzitou ako svetlo inej vlnovej dĺžky. Väčšina typov bieleho papiera má celkový stupeň odrazu 80 - 100 %. Jasnosť je veľmi dôležitým aspektom pre vnímanie farieb, a preto predstavuje dôležitý základ pre riadenie farieb.


Bielosť
CIE bielosť charakterizuje vizuálny vzhľad bieleho papiera s farbivom alebo bez farbiva / zosvetľovača za svetelných podmienok so zdrojom svetla podobným dennému svetlu (D65/10).
Na rozdiel od ISO jasnosti, ktorá je limitovaná na modrú časť viditeľného spektra, CIE bielosť je založená na odraze meranom v rámci celého spektra. Papier s modrým nádychom bude väčšine pozorovateľov pripadať belší. CIE bielosť zodpovedá vnímaniu ľudským okom. Zodpovedá priemernej hodnote stanovenej skúškami, ktoré zahŕňajú množstvo rôznych objektov testovania.

Optické zjasňovače
Optické zjasňovače sa používajú ako prísady pri výrobe papiera na vytvorenie jasného bieleho papiera. Optické zjasňovače transformujú neviditeľné ultrafialové svetlo na viditeľné modré svetlo. To zvyšuje jasnosť L a súradnica farby svetla sa posunie k modrej, t.j. hodnota b bude viac záporná.

Opacita
Opacita je technický pojem pre vyjadrenie schopnosti papiera absorbovať a odrážať svetlo. Najmä pre obojstrannú tlač je dôležité, aby bol papier čo najnepriehľadnejší, aby text a obrázky na jednej strane nepresvitali na druhú stranu.
Časť svetla, ktoré dopadne na povrch papiera cez papier prejde a časť je pohltená, ale väčšina svetla sa rozptýli a odrazí. Čim vyšší je odraz papiera, tým je väčšia jeho nepriehľadnosť.
Refrakcia (lom) svetla závisí od počtu prechodov vlákno - vzduch a pigment - vzduch v papieri. Opacita tak závisí od hrúbky papiera, použitých plnív a od povrchovej úpravy papiera.

Lesk papiera
Lesk papiera je vizuálny dojem, ktorý máte keď pozeráte na povrch. Papier vyzerá lesklejší, ak sa najvýznamnejšia časť dopadajúceho svetla odráža priamo a len malá časť sa odráža rozptýlene. Povrch papiera sa nasvieti pod uhlom 75° (alebo menším) a v rovnakom uhle sa meria množstvo odrazeného svetla. Lesk je percento odrazeného svetla v porovnaní s množstvom dopadajúceho svetla.
Lesk je dôležitou charakteristikou pre hodnotenie kvality obrázku vytlačeného na povrchu papiera. Vysokolesklý tlačený obrázok je možné vyprodukovať na matnom alebo hodvábno-matnom papieri, čím sa dosiahne väčší kontrast medzi obrázkami a inými prvkami tlače.
Príliš lesklý papier sa ťažšie číta.